AKADEMIA WOJSK LĄDOWYCH


Trzyosobowe zespoły na nartach skiturowych z plecakami ważącymi co najmniej 15 kilogramów, miały do pokonania ponad 40 kilometrów w górach. W okolicach Szklarskiej Poręby, Akademia Wojsk Lądowych przeprowadziła już trzecią edycję zimowych zawodów górskich Military Ski Patrol.

Do zawodów zgłosiła się rekordowa liczba 26 drużyn, natomiast na starcie pierwszego dnia zobaczyliśmy 19 z nich. Wśród startujących w zawodach zespołów, po raz pierwszy gościliśmy żołnierzy z USA i Włoch.

W trakcie zawodów, oprócz biegu górskiego na nartach zawodnicy oceniani byli m.in. z zakresu topografii, skialpinizmu oraz survivalu. Na trasie zawodnicy wykonywali strzelanie bojowe z różnych broni, udzielali pierwszej pomocy TCCC, przeciągali pojazd za pomocą technik alpinistycznych, wykonywali rzut granatem w trzech różnych postawach, działali w terenie zagrożenia lawinowego, poszukiwali osobę zasypaną przez lawinę, ewakuowali rannego na improwizowanym toboganie oraz bytowali w improwizowanym schronieniu typu „quinzee” w śniegu.

- Nie spodziewaliśmy się, że zawody będą aż tak wyczerpujące. Start w Military Ski Patrol to nie przelewki i trzeba być dobrze przygotowanym. Nam starczyło sił tylko na pierwszy dzień. Warunki pogodowe oraz skala trudności trasy pokonały nas. Wrócimy do domu i obiecujemy, że w przyszłym roku nasza drużyna będzie lepiej przygotowana i dotrzyma kroku innym zespołom – tłumaczył kadet Dallas Yeargin.

- Zespól amerykański nie był jedynym, który nie wytrzymał rywalizacji. Drugiego dnia na starcie zameldowało się ostatecznie dwanaście zespołów. To pokazuje skalę trudności zawodów, ale również należy obiektywnie przyznać, że pogoda nie rozpieszczała zawodników. Mgła, padający śnieg, silny wiatr wysoko w górach oraz niska temperatura to czynniki, które najbardziej wytrwałych wystawią na próbę - przyznał pomysłodawca i organizator przedsięwzięcia, ppłk Andrzej Demkowicz.

Ostatecznie laur zwycięzcy powędrował do żołnierzy reprezentujących Akademię Wojsk Lądowych na drugim miejscu uplasowali się przedstawiciele 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, a trzecie miejsce zajęła drużyna z 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Organizatorem zawodów była Sekcja Szkoleń Wysokogórskich Akademii Wojsk Lądowych, Zakład Szkoleń Specjalistycznych AWL, Zakład Teorii i Praktyki Strzelań AWL we współpracy z Firmą WORKS 11, Grupą Karkonoską Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, JWK w Lublińcu i Ośrodkiem Szkolenia Specjalistycznego Straży Granicznej w Lubaniu. Przeprowadzona w Karkonoszach oraz Górach Izerskich rywalizacja nawiązywała w swojej formule do przedwojennych zawodów „Military Patrol”, które zostały rozegrane jako oficjalna dyscyplina na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku.


Tekst: kpt. Marcin Jasnowski

Zdjęcia: st. chor. szt. Marek Kańtoch

Back to top