- Gratuluję żołnierzom i wszystkim osobom dziś wyróżnionym, dzięki którym w ubiegłym roku mogliśmy cieszyć się tytułami i zdobytymi medalami. Tych osiągnięć nie byłoby bez zaangażowania oraz determinacji osób odpowiedzialnych za sport wojskowy - napisał w liście do żołnierzy - sportowców Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

W środę w Warszawie odbyła się Gala Sportu, podczas której wyróżnienia otrzymało m.in. dziesięciu najlepszych w 2017 roku żołnierzy - sportowców Mistrzów Wojska Polskiego w sporcie powszechnym oraz dziesięciu w sporcie wyczynowym. W imieniu ministra obrony narodowej wyróżnienia wręczył Sebastian Chwałek, sekretarz stanu w MON.

Minister Mariusz Błaszczak przyznał też nagrody finansowe 39 najlepszym zawodnikom - żołnierzom. Nagrody podczas Gali otrzymali także najlepsi trenerzy oraz osoby i instytucje najbardziej zasłużone dla rozwoju i promocji sportu wojskowego.

Wyróżnienia przyznano również w najważniejszej dla nas kategorii „Najlepsza uczelnia wojskowa”. Drugi rok z rzędu Akademia Wojsk Lądowych została zwycięzcą klasyfikacji generalnej. Jak na prawdziwą akademię liderów przystało, daleko w tyle pozostawiliśmy drugą w rankingu Wojskową Akademię Techniczną i trzecią, Akademię Marynarki Wojennej.

- Sport zawsze odgrywał ważną rolę w armii. Jako istotny element szkolenia jest naturalną, stałą częścią żołnierskiego dnia. Powinien nie tylko podnosić sprawność fizyczną żołnierzy, ale również dawać radość, służyć zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Wysportowany żołnierz to gwarancja bezpieczeństwa nas wszystkich i naszej Ojczyzny - napisał w liście szef MON.

Minister Mariusz Błaszczak podziękował również trenerom i osobom odpowiedzialnym za organizację i promocję sportu w Wojsku Polskim. - Dziękuję dowódcom, szkoleniowcom, trenerom za dbałość o rozwój i krzewienie kultury fizycznej w Wojsku Polskim. W wyjątkowym 2018 roku, jubileuszu setnej rocznicy odzyskania niepodległości, życzę żołnierzom sportowcom zdrowia wytrwałości oraz dalszych sukcesów sportowych - napisał minister.

Tekst: MON

Zdjęcia: Mirosław C. Wójtowicz/DG RSZ/ Michał Niwicz