AKADEMIA WOJSK LĄDOWYCH


Reprezentanci Sekcji Strzelań Długodystansowych i Taktycznych Akademii Wojsk Lądowych uczestniczyli w 47. edycji zawodów Winston P. Wilson oraz 27. edycji zawodów Armed Forces Skill at Arms Meet Sniper Championships, rozgrywanych w amerykańskiej bazie wojskowej Fort Chaffee, w stanie Arkansas.

Nasz team rywalizował z 20 profesjonalnymi zespołami snajperskimi ze Stanów Zjednoczonych i czterech państw NATO (Polski, Danii, Kanady, i Włoch). Dwóch podchorążych AWL pod opieką i przy dużym wsparciu merytorycznym kpt. Zbigniewa Szymochy - wykładowcy z zakładu Teorii i Praktyki Strzelań – realizowało zadania z zakresu precyzyjnego strzelania, rzemiosła terenowego i inne przeznaczone dla zespołu snajperskiego. Obejmowały one między innymi: wykrywanie i likwidowanie zamaskowanych celów na nieznanych odległościach, strzelanie do celów ruchomych w dzień i w nocy, strzelanie wysokościowe i wysokokątowe, wykonywanie zadań „under stress” z przenoszeniem rannego, którym była kukła ważąca około 90 kilogramów, a także strzelanie z 12,7 mm wielkokalibrowego karabinu wyborowego Barrett. Większość strzelań wykonywana była z tzw. „zimnej lufy” bez możliwości poprawiania ognia, co stanowiło nie lada wyzwanie, zwłaszcza w sytuacji rozmieszczenia celów na nieznanych odległościach. Zawody odbywały się również w myśl zasady "blind shoot", co oznacza brak wiedzy zawodników na temat kolejnej przygotowanej do zaliczenia konkurencji.

W trakcie rywalizacji podchorążowie korzystali z broni używanej przez armię amerykańską w tym m.in.: karabinów snajperskich - .308 M110; .300 Win Mag M2010; .50 M107 Barrett, broni osobistej - karabinka szturmowego 5,56 mm M16 oraz pistoletu 9 mm M9.

Brak doświadczenia podchorążowie zastąpili olbrzymim hartem ducha, zaangażowaniem oraz wolą walki, co ostatecznie przełożyło się na pokonanie sześciu profesjonalnych zespołów i zajęcie 15 miejsca w kwalifikacji ogólnej.


Tekst kpt. Marcin Jasnowski

Zdjęcia: kpt. Zbigniew Szymocha

 

Back to top