W dniach 29 maja – 02 czerwca z wizytą w Korei Południowej przebywała 2-osobowa delegacja Akademii Wojsk Lądowych pod przewodnictwem Rektora-Komendanta gen. bryg. dr. hab. inż. Dariusza Skorupki.

Głównym celem wyjazdu było nawiązanie wspołpracy szkoleniowej z Koreańską Akademią Wojskową (KMA). Wizytę rozpoczęło uroczyste przywitanie polskiej delegacji przez Superintendenta KMA gen. broni Kim Wan Tae wraz z towarzyszącym mu kluczowym personelem przy akompaniamencie orkiestry wojskowej.

Podczas spotkania przedstawiono briefing na temat koreańskiej Uczelni – jej historii, struktury i najważniejszych zadań. Zaprezentowano również film promocyjny KMA. W trakcie dyskusji omówiono możliwe formy współpracy szkoleniowej, w tym przede wszystkim krótkoterminowej wymiany podchorążych (kadetów) oraz wykładowców. Podkreślano wartość wzajemnej współpracy, ze względu na odrębność kulturową, jak również specyfikę służby związanej ze stałym możliwym zagrożeniem ze strony Korei Pólnocnej.

Wizyta w KMA była również doskonałą okazją do zapoznania z jej bazą dydaktyczno-szkoleniową. Na szczególną uwagę zasługiwało laboratorium balistyczne znajdujące się w strukturze Akademii. Zwieńczeniem oficjalnej części wizyty była kolacja wydana przez Superintendenta KMA obejmująca tradycyjne potrawy kuchni koreańskiej.

W ramach programu kulturalnego przygotowanego przez gospodarza, delegacja AWL miała okazję zwiedzić The War Memorial of Korea – muzeum poświęcone konfilktowi koreańskiemu, pałac królewski Gyeongbokgung oraz najstarszą część Seulu – wioskę Bukchon usytuowaną w środku miasta.

Program pobytu w Seulu obejmował również wizytę w Strefie Zdemilitaryzowanej (DMZ) pomiędzy obiema Koreami, przygotowaną przez naszego Attache Wojskowego, Morskiego i Lotniczego płk. Bogusława Balaka. Do zwiedzania udostępniony jest Tunel nr 3 (jeden z pięciu odkrytych pod DMZ, przez które prawdopodobnie Korea Północna planowała przeprowadzić skrytą inwazję) oraz wieża obserwacyjna Dora dająca doskonały wgląd w instalacje wojskowe po obu stronach strefy oraz pólnocnokoreańską „propagandową wioskę”.

Delegacja AWL miała dodatkową możliwość wjazdu do ścisłej strefy wojskowej (Joint Security Area) i złożenia wizyty w bazie Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych, w skład której wchodzą kontyngenty ze Szwecji, Szwajcarii i Polski.

Ostatnim elementem wizyty w Seulu był lunch zorganizowany przez Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP w Republice Korei prof. Piotra Ostaszewskiego, podczas którego przedstawiciele AWL mieli okazję poznać relacje polsko-koreańskie z pierwszej ręki.

Wizyta Rektora-Komendanata AWL w Seulu stanowiła ważny element planowanej współpracy z Koreanską Akademią Wojskową i w najbliższej przyszłości powinna zaowocować realną wymianą szkoleniową. Warto przypomnieć, że 2 tygodnie wcześniej wrocławska Alma Mater gościła w swoich murach delegację KMA pod przewodnictwem jej Superintendenta gen. broni Kim Wan Tae.

Tekst: ppłk Rafał Niedziela/mjr Marcin Jasnowski

Zdjęcia: ppłk Rafał Niedziela