Na terenie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie, przedstawiciele Wydziału Wychowawczego AWL przeprowadzili zgrupowanie przysposobienia obronnego uczniów klas mundurowych współpracujących z Akademią Wojsk Lądowych.

To był bardzo pracowity tydzień dla uczniów, którzy podczas szkolenia realizowanego w dniach 04 – 08 czerwca zdobywali nowe oraz doskonalili nabyte już wcześniej umiejętności z zakresu taktyki, bytowania, regulaminów, musztry, strzelania z broni pneumatycznej i podstaw łączności. Szkolenie odbywało się w zmiennych warunkach terenowych, co było dodatkowym utrudnieniem dla ćwiczących.

W ramach zgrupowania zorganizowano również zawody użyteczno-bojowe „Gra taktyczna Lider” o puchar Rektora-Komendanta AWL. Uczniowie rywalizowali indywidualnie i drużynowo w takich konkurencjach jak: marsz kondycyjny, gra terenowa połączona z bytowaniem w lesie. Zorganizowano również tradycyjne zawody sportowe których zadaniem było sprawdzenie szybkości, zwinności, siły oraz wytrzymałości zawodników. Do rywalizacji stanęli reprezentanci Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bierutowie, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie, Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kruszwicy i I Zespołu Szkół we Wschowie.

Rywalizacja była bardzo zacięta i każdy walczył do końca. Tytuł „Najlepszy Kadet” otrzymała Nicola Szylle z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bierutowie. Na drugim miejscu podium stanął Dariusz Krystek z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie, a trzeci był Piotr JABŁOŃSKI z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze.

Rywalizowano również o tytuł najlepszego strzelca. Tutaj najlepszym okazał się Patryk Bęben, a tuż za nim, na drugim miejscu ex aequo uplasowali się: Matthew Martyniak, Dawid Paździur i Dawid Wolski.

W klasyfikacji generalnej bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze, do którego powędrował Puchar Rektora-Komendanta AWL. Drugie miejsce przypadło Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych w Kruszwicy, a trzecie Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych w Bierutowie.

Tekst: mjr Marcin Jasnowski

Zdjęcia: AWL