W poniedziałek, 11 czerwca, kilkaset osób odwiedziło Akademię Wojsk Lądowych w ramach zorganizowanego Dnia Otwartego Uczelni. Zaproszonymi gośćmi byli uczniowie szkół średnich ale nie tylko. Dużym zainteresowaniem cieszyliśmy się również wśród najmłodszych.

Goście mieli okazję zapoznać się z aktualną ofertą edukacyjną oraz porozmawiać z przedstawicielami wydziałów reprezentującymi wszystkie kierunki. Do dyspozycji odwiedzających AWL byli również podchorążowie, którzy podzielili się wiedzą na temat procesu kwalifikacyjnego oraz studiów w AWL. Można było poznać wymogi egzaminu sprawnościowego oraz obejrzeć praktyczny pokaz poszczególnych konkurencji egzaminacyjnych. Chętni mogli zasięgnąć informacji o działających w Akademii kołach naukowych i sportowych oraz zapoznać się z ofertą sekcji dla podchorążych. Na hali sportowej przygotowano pokaz walk w bliskim kontakcie.

Udostępniliśmy również najnowocześniejszy symulator Jaskier dla kierowców kołowego transportera opancerzonego Rosomak. Podchorążowie pokazali np. różne rodzaje broni, w tym między innymi karabinki Beryl, granatnik GSBO-40 czy zestaw noktowizyjny MU-3. W uczelnianym Zakładzie Symulacji Taktycznych obejrzeć można było system Pacast, umożliwiający wirtualny trening dowodzenia i planowanie operacji taktycznych, system Aster - symulator plutonu zmotoryzowanego oraz symulator taktyczny VBS3, dzięki któremu także można przenieść się na wirtualne pole walki.

Wszystkim odwiedzającym serdecznie dziękujemy!

Tekst: mjr Marcin Jasnowski

Zdjęcia: Małgorzata Tybinka