Początek tygodnia w AWL rozpoczęliśmy mocnym akcentem. W poniedziałek, 11 czerwca br., w Sali Widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury AWL odbył się Przegląd piosenki wojskowej i patriotycznej „Nie tylko od święta”.

Organizatorem przeglądu była Akademia Wojsk Lądowych oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Celem przedsięwzięcia, które cyklicznie odbywać się będzie w formie przeglądu muzycznego, było przypomnienie ważnych dla historii Polski wydarzeń, postaci oraz utworów z nimi związanych w oparciu o piosenki i pieśni o tematyce wojskowej. Projekt zakłada edukację historyczną poprzez sztukę, krzewienie postaw patriotycznych a także rozbudzanie zainteresowania wiedzą o wojskowości. Wydarzenie wpisało się w obchody 100-rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz ogólnopolski projekt edukacyjny IPN #MojaNiepodległa.

Gościem specjalnym przeglądu była Marta Kosakowska „Marika”, która wykonała swoje dwie znane piosenki: ”Miś Wojtek” i „Modlitwę dziewczyńską”.

Przegląd skierowany był do młodzieży w wieku od 10 do 25 lat, działających przede wszystkim w środowiskach harcerskich. Występy stały na bardzo wysokim poziomie, a jury konkursowe ostatecznie postanowiło wyróżnić następujące osoby i zespoły:

W kategorii soliści:

1 miejsce zajęła Iga Surkont

2 miejsce zajęła Aleksandra Kopij

3 miejsce zajęła Elżbieta Kaczkowska

W kategorii zespół:

1 miejsce zdobyła 23. Prusicka Gromada Zuchowa „Ogniste Chochliki” i 579. Drużyna Harcerska " Łatwopalni" z Prusic (ZHP)

2 miejsce zdobył Wrocławski Szczep Harcerzy i Harcerek „Leśni” oraz 10. Ślężańska Drużyna Harcerek "Szlak" (ZHR)

3 miejsce zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Noblistów Polskich w Brzeziej Łące.

Przeglądowi „Nie tylko od święta” towarzyszył finał Konkursu Piosenki Patriotycznej i Wojskowej AWL, którego eliminacje odbyły się 28 maja 2018 r. w sali widowiskowej ACK. Zwycięzców wyłoniło jury w składzie:

Ewa Swancar – kierownik Klubu, przewodnicząca jury,

Maciej Wojciechowski – dyrygent chóru AWL,

Katarzyna Stopa – muzyk, laureatka i finalistka konkursów poezji śpiewanej i piosenki patriotycznej Wojska Polskiego.

W kategorii zespołów wokalno-instrumentalnych tytuł laureata uzyskał zespół „Kompania wsparcia” z 11 kompanii szkolnej. W kategorii zespołów wokalnych tytuł laureata zdobył duet: sierżant podchorąży Agata Gowik i Krystyna Gowik.

Natomiast w kategorii soliści przyznano tytuły: laureata pierwszego stopnia – Honoracie Szulc, laureata drugiego stopnia – Małgorzacie Szostak. Wyróżnienie zdobyła również Martyna Sokołowska, natomiast wyróżnienie specjalne za akompaniament przyznano Jakubowi Herbie.

Finaliści Konkursu Piosenki Patriotycznej i Wojskowej razem ze zwycięzcami przeglądu „Nie tylko od święta” wystąpili we wspólnym koncercie laureatów. Wszyscy doskonale się bawili, choć nie zabrakło momentów wzruszenia i zadumy. Szczególnie że wśród gości znaleźli się członkowie rodzin żołnierzy AK.

Tego samego dnia w holu ACK nastąpiło otwarcie wystawy okolicznościowej pt. „Stu bohaterów na stulecie niepodległej”, która wzbudziła duże zainteresowanie gości.

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom przeglądu i zapraszamy na kolejną edycję!

Tekst: IPN/mjr Marcin Jasnowski

Zdjęcia: st. chor. szt. Marek Kańtoch