W dniach 24-29 czerwca br., w Górskim Ośrodku Szkoleniowym "Wysoki Kamień" w Szklarskiej Porębie, Sekcja Szkoleń Wysokogórskich, działająca przy Zakładzie Szkoleń Specjalistycznych Instytutu Dowodzenia zorganizowała kolejną edycję szkolenia górskiego, w którym uczestniczyli podchorążowie AWL oraz kadeci z Łotwy i Czech.

Uczestnicy kursu podczas zajęć doskonalili podstawowe techniki linowe. Ćwiczyli m.in. zjazdy z wykorzystaniem różnych przyrządów i odzyskiwaniem liny, czy wchodzenie po linie za pomocą węzłów zaciskowych. Instruktorzy zaprezentowali szkolonym podstawowe stanowiska wspinaczkowe, a ratownicy z Karkonoskiej Grupy GOPR zapoznali uczestników kursu ze sprzętem wykorzystywanym w działaniach górskich.

Podczas kursu skala trudności wzrastała każdego dnia, co było spowodowane coraz większym doświadczeniem uczestników. W kolejnych etapach szkolenia, kursanci poznawali nowe techniki linowe w tym m.in. jumarowanie – technika wspinaczki z użyciem jumara, który jest urządzeniem samozaciskowym służącym do szybkiego poruszania się z użyciem liny poręczowej. Ponadto zdobywali umiejętności praktyczne z zakresu budowy mostów linowych. Zjazdy z przesiadką odbywały się już w bardziej wymagających skałach. Elementem szkolenia dostarczającym wielu emocji był zjazd na tzw. „tyrolce”. Ze względu na coraz większe umiejętności kursantów w drugiej części szkolenia, uczestnicy trenowali zjazdy z przepinką, układy wyciągowe oraz zjazdy równoległe.

Dodatkowo w trakcie szkolenia uczestnicy mieli okazję poznać zasady udzielania pierwszej pomocy osobie, która upadła z wysokości.

Na zakończenie kursu wszyscy jego uczestnicy wzięli udział w marszu kondycyjnym na dystansie 25 kilometrów. Pomimo niesprzyjającej pogody i trudnych warunków terenowych kursanci doskonale poradzili sobie z powierzonym zadaniem. Dzięki temu ostatniego dnia szkolenia mogli odebrać w pełni zasłużone certyfikaty uczestnictwa w kursie.

Tekst: mjr Marcin Jasnowski

Zdjęcia: sierż. pchor. Kacper Chudzik