W dniu 5 lipca br., w Akademii Wojsk Lądowych gościliśmy delegację Terezjańskiej Akademii Wojskowej w Wiener Neustadt pod przewodnictwem Komendanta, gen. dyw. Karla Pronhagl. Delegacji towarzyszył attaché obrony Austrii, płk Friedrich Ölböck.

Spotkanie rozpoczęła prezentacja o Akademii Wojsk Lądowych przedstawiona przez Szefa Wydziału Współpracy Międzynarodowej i Komunikacji Społecznej, ppłk Rafała Niedzielę. Następnie dyskutowano o systemie kształcenia i szkolenia realizowanym w obu Akademiach, skupiając się głównie na specyfice kształcenia i doskonalenia kadr w AWL.

Podczas wizyty w Akademii, przedstawiciele z Austrii zwiedzili salę tradycji AWL, bibliotekę akademicką oraz zapoznali się z bazą dydaktyczno-szkoleniową. W Centrum Dydaktyczno-Szkoleniowym zaprezentowano gościom innowacyjny system symulacji taktycznej PACAST, VBS3 (VirtualBattleSpace3), system szkolno-treningowy „Śnieżnik”, symulator taktyczny plutonu zmechanizowanego „Aster” oraz trenażer „Jaskier” do nauki jazdy transporterem opancerzonym Rosomak.

Wizytę w Akademii Wojsk Lądowych zakończył uroczysty obiad, na który delegację austriacką zaprosił Prorektor ds. Wojskowych, płk Marek Pytel.

Tekst: mjr Marcin Jasnowski

Zdjęcia: st. chor. sztab. Marek Kańtoch