Kolejne wyróżnienie dla Akademii Wojsk Lądowych na arenie międzynarodowej. Jury Międzynarodowego Festiwalu Wynalazków Silicon Valley (SVIIF) wyróżniło AWL złotym i srebrnym medalem za przedstawione innowacje. Akademię reprezentował Prorektor ds. nauki, dr hab. inż. Adam Januszko, prof. AWL.

Akademia Wojsk Lądowych uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Wynalazków Silicon Valley (SVIIF) zorganizowanym w Dolinie Krzemowej w Centrum Kongresowym Santa Clara w dniach 2-4 lipca 2018 r. przez Koreańskie Stowarzyszenie Promocji Wynalazków (KIPA) oraz International Federation of Inventors’ Association (IFIA). W jego trakcie przedstawiono około 200 wynalazków, innowacyjnych projektów i technologii z 25 krajów, w tym z Korei Południowej, USA, Kanady, Polski, Niemiec, Turcji, Rumunii, Chorwacji, Chin, Hong Kongu, Tajwanu, Angoli, Tajlandii, Egiptu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Ghany, Iraku, Sri Lanki, Iranu, Indonezji i Rosji.

AWL zaprezentowała innowacje dotyczącą użycia lekkiego, stabilnego w locie i niewidzialnego dla fal radarowych statku powietrznego, który pozwala na uzyskanie przewagi taktycznej na polu walki, jak również w przedsięwzięciach realizowanych w ramach zarządzania kryzysowego, który może stanowić skuteczne narzędzie wspierające działalność służb publicznych. Tak jak podczas kwietniowej Międzynarodowej Wystawy Innowacji i Wynalazczości organizowanej w Genewie tak i podczas Festiwalu Wynalazków w Santa Clara nasz projekt spotkał się z dużym uznaniem odwiedzających oraz jury konkursowego, które wyróżniło naszą innowację złotym medalem.

Drugi medal (srebrny), otrzymaliśmy za kaskadowy konwerter promieniowania jonizującego i urządzenie do obrazowania diagnostycznego w czasie rzeczywistym, które oprócz zastosowania w diagnostyce medycznej czy też w defektoskopii, pozwala na monitorowanie poziomu skażenia promieniotwórczego terenu. Jest to technologia pozwalająca na opracowanie sensora do detekcji skażeń promieniotwórczych pozwalająca na zastosowania zarówno na rynku cywilnym jak i wojskowym (tzw. „technologia podwójnego zastosowania”).

Dodatkowo AWL została wyróżniona medalem WIPO MEDAL FOR INVENTORS, Santa Clara 2018  przez World Intellectual Property Organization (WIPO) za działalność skierowaną na ochronę własności intelektualnej prezentowanych technologii i rozwiązań innowacyjnych.

Tekst: mjr Marcin Jasnowski

Zdjęcia: dr hab. inż. Adam Januszko/st. chor. szt. Marek Kańtoch