Pierwsza połowa lipca to intensywne szkolenie w górach dla podchorążych czwartego roku specjalności rozpoznawczej, które realizowane było pod okiem wykładowców z Zakładu Rozpoznania i Zakładu Szkoleń Specjalistycznych Instytutu Dowodzenia.

W oparciu o Górski Ośrodek Szkolenia „Wysoki Kamień” realizowano szkolenie z prowadzenia działań rozpoznawczych w terenie wysokogórskim. Zajęcia obejmowały swoja tematyką m.in. zagadnienia planowania i organizowania rozpoznania oraz praktycznego wykonania zadania dobowego w ugrupowaniu przeciwnika. Ćwiczenie dobowe poprzedziły intensywne zajęcia z patrolowania w terenie wysokogórskim, prowadzenia obserwacji i określania współrzędnych, nawiązywania łączności oraz ewakuacji rannego.

Podczas zajęć w Karkonoszach podchorążowie doskonalili również pod okiem instruktorów techniki alpinistyczne realizowane w ramach szkolenia wspinaczkowego.

Tekst: mjr Marcin Jasnowski

Zdjęcia: AWL