W dniu 23 lipca br., w Akademii Wojsk Lądowych przebywała z wizytą delegacja Królestwa Arabii Saudyjskiej (KAS), której towarzyszył oficer łącznikowy KAS, płk Saeed Abdulrahman S. Alshehri.

Gości powitał Prorektor ds. wojskowych, płk dr Marek Pytel, a następnie zaprosił na spotkanie z kadrą Akademii. Podczas spotkania omówiono główne wnioski wynikające z realizacji szkolenia i kształcenia kadetów z Królestwa Arabii Saudyjskiej w AWL, zasady zabezpieczenia logistycznego i finansowego szkolenia oraz przedstawiono najważniejsze założenia do przyszłego szkolenia, gdzie zwrócono uwagę na zagrożenia mogące wpłynąć na realizację procesu dydaktycznego kadetów saudyjskich.

W trakcie wizyty członkowie delegacji zapoznali się z bazą dydaktyczno-szkoleniową oraz warunkami socjalno-bytowymi kadetów saudyjskich. Goście obejrzeli również innowacyjny system symulacji taktycznej PACAST, VBS3 (VirtualBattleSpace3), system szkolno-treningowy „Śnieżnik”, symulator szkolenia kierowców KTO Rosomak „Jaskier”, symulator taktyczny plutonu zmechanizowanego „Aster” oraz obiekty sportowe wykorzystywane w procesie dydaktycznym. Zapoznając się z bazą socjalno-bytową akademii, goście spotkali się również z kadetami saudyjskimi przebywającymi obecnie w AWL.

Ostatnim elementem wizyty w AWL był uroczysty obiad z kadrą kierowniczą AWL, podczas którego dyskutowano o kierunkach rozwoju współpracy pomiędzy akademiami.

Tekst: mjr Marcin Jasnowski

Zdjęcia: st. szer. pchor. Kornel Wasilewski