Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce od ponad ćwierć wieku jest wizytówką polskiej branży i najlepszym sposobem promocji rodzimych firm. Jest także miejscem prezentacji nowości sektora obronnego z całego świata.

W tegorocznych targach, które odbywają się od 4 do 7 września br. w Kielcach aktywnie uczestniczą przedstawiciele AWL prezentując dla odwiedzających na stanowisku uczelni m.in.: symulator taktyczny VBS, symulator kompleksowy załogi czołgu T-72 Beskid 2M/K, laserowy system broni strzeleckiej LSS oraz symulator VR "Syntia"and learnig device 6DOF/ nD i dron DIY Inspire 1. AWL zaprezentowała również innowację dotyczącą użycia lekkiego, stabilnego w locie i niewidzialnego dla fal radarowych statku powietrznego, który pozwala na uzyskanie przewagi taktycznej na polu walki, jak również w przedsięwzięciach realizowanych w ramach zarządzania kryzysowego, który może stanowić skuteczne narzędzie wspierające działalność służb publicznych.

Stoisko odwiedzili m.in.: Sekretarz Stanu w MON Tomasz Zdzikot, Podsekretarz Stanu Tomasz Szatkowski oraz Rektorzy – Komendanci AWL, WAT, WSOSP i przedstawiciele Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to obecnie największa i najważniejsza impreza tego rodzaju w centralnej części Europy. Wydarzenie  jest  niecodzienną i jedyną w Polsce okazją, aby zobaczyć wszystko to, co współcześni żołnierze mają najlepszego na uzbrojeniu i wyposażeniu.

MSPO stanowi forum łączące potencjalnych klientów i dostawców. To miejsce prezentacji najnowocześniejszych technologii i produktów w zakresie uzbrojenia i sprzętu wojskowego, miejsce poznawania potrzeb i oczekiwań odbiorców, spotkań i rozmów, nawiązywania nowych kontaktów i podtrzymywania już istniejących dla przedstawicieli z krajów całego świata. Udział w tego typu przedsięwzięciach umożliwia uzyskanie pogłębionej i syntetycznej informacji na temat innowacyjnych produktów i usług. Bycie na bieżąco z nowymi technologiami jest niezbędne w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu.

Wydarzenie to zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Tekst: mjr Marcin Jasnowski

Zdjęcia: sierż. pchor. Dawid Lis