AKADEMIA WOJSK LĄDOWYCH


Dwóch naszych podchorążych oraz mjr Mirosław Halot z Instytutu Dowodzenia uczestniczyło w ćwiczeniu „FALCON LEAP”. Razem z żołnierzami 18. batalionu powietrznodesantowego wykonali skok spadochronowy pod Arnhem.

W dniach 17-23 września br. w holenderskim Arnhem odbyło się ćwiczenie „FALCON LEAP”, w którym wzięli udział spadochroniarze z 6. Brygady Powietrznodesantowej. W składzie zgrupowania bojowego znajdował się wykładowca Instytutu Dowodzenia mjr Mirosław Halot oraz dwóch podchorążych V roku specjalności aeromobilnej, którzy wykonywali swoje zadania razem ze spadochroniarzami 18. batalionu.

Podczas ćwiczenia żołnierze upamiętnili bohaterów walk z okresu II wojny światowej, wykonując wspólny skok spadochronowy z żołnierzami z USA i Wielkiej Brytanii przy wykorzystaniu sojuszniczych statków powietrznych. Skakano na historyczne zrzutowisko - DZ „Y”„Ginkel Heath”, gdzie 74 lata temu w ramach operacji „Market Garden” desantowało się prawie 1800 spadochroniarzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej (1. SBS) dowodzonej przez gen. Stanisława Sosabowskiego.

Udział w ćwiczeniu pozwolił naszym żołnierzom na wymianę wspólnych doświadczeń i informacji na temat szkolenia spadochronowego realizowanego w jednostkach powietrznodesantowych państw NATO.

Po zakończeniu ćwiczenia przedstawiciele AWL mieli możliwość zwiedzenia miejsc związanych z walkami polskiej brygady. Wzięli również udział w uroczystościach przy pomniku poświęconym żołnierzom 1. SBS w miejscowości Driel oraz uczestniczyli we mszy na cmentarzu żołnierzy poległych w trakcie operacji „Market Garden” w Oosterbeek.


Tekst: mjr Marcin Jasnowski

Zdjęcia: AWL

 

Back to top