AKADEMIA WOJSK LĄDOWYCH


W dniach 24-28.09.2018 r. podchorążowie I roku studiów II stopnia specjalności aeromobilnej uczestniczyli w międzynarodowych zawodach użyteczno-sportowych upamiętniających dowódcę 6 Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej oraz patrona 16 batalionu powietrznodesantowego generała brygady Mariana Zdrzałkę.

Zawody odbyły się na terenie 18 batalionu powietrznodesantowego w Bielsku-Białej oraz na górskich szlakach w Beskidach. Była to dziesiąta – jubileuszowa edycja prestiżowych zawodów organizowanych przez 6 Brygadę Powietrznodesantową. W zawodach uczestniczyło 12 pięcioosobowych zespołów w tym dwa zagraniczne: z Holandii oraz Czech. Akademię Wojsk Lądowych reprezentowało 5 podchorążych z 13 kompanii szkolnej:

  • sierż. pchor. Mikołaj ŻOCHOWSKI
  • sierż. pchor. Łukasz PLATA
  • sierż. pchor. Bartosz ROZMYSŁ
  • plut. pchor. Jakub WYCZÓŁKOWSKI
  • plut. pchor. Patryk JASTRZĘBSKI

Drużyny walczyły o punkty przyznawane w ramach pięciu konkurencji: skoku ze spadochronem, bojowej pętli taktycznej, odcinka specjalnego „droga”, odcinka specjalnego „woda” oraz wytrzymałościowej pętli taktycznej. W konkurencji spadochronowej liczył się czas od wylądowania ostatniego zawodnika z drużyny do momentu dotarcia piątego skoczka do punktu zbiórki na zrzutowisku. Po tej konkurencji nasza reprezentacja zajmowała trzecie miejsce.

Kolejnym etapem zmagań w pierwszym dniu zawodów była bojowa pętla taktyczna, na którą składały się trzy konkurencje: strzelenie z KBS Beryl, pokonanie toru OSF ze liną przywiązaną do buta każdego zawodnika drużyny oraz strzelanie z pistoletu WIST. Pokonanie bojowej pętli taktycznej kończyło pierwszy dzień zmagań, po którym podchorążowie dzięki bardzo zgranemu działaniu podczas pokonywania toru przeszkód i świetnemu strzelaniu wysunęli się na prowadzenie w klasyfikacji generalnej zawodów. 

W drugim dniu zmagań zawodnicy musieli pokonać wytrzymałościową pętlę taktyczną wraz z odcinkami specjalnymi. Rywalizacja rozpoczęła się od pokonania na czas odcinka specjalnego wyznaczonego w terenie górskim, który najszybciej pokonali żołnierze z 18 bpd. Po pokonaniu około 10 kilometrów podchorążowie rozpoczęli rywalizację w kolejnym odcinku specjalnym „woda” rozegranym na Jeziorze Międzybrodzkim. Konkurencja polegała na pokonaniu około 3 kilometrów przy użyciu łodzi rozpoznawczej. Nasza reprezentacja wiosłowała najlepiej co skutkowało wygraniem tego zadania.

Natychmiast po opuszczeniu łodzi zawodnicy musieli zmierzyć się z kolejną konkurencją polegającą na pokonaniu zapory wodnej przy użyciu przyrządów zjazdowych oraz asekuracyjnych.

O końcowej klasyfikacji zadecydował czas pokonania trasy wytrzymałościowej mierzącej 25 km. Podchorążowie uzyskali piąty czas co w ostatecznym rozrachunku przełożyło się na trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej z dorobkiem 59 punktów. Miejsce drugie zajął 6 bpd z Gliwic, który uzyskał 62 punkty, a zwycięzcą zostali gospodarze – 18 bpd z Bielska – Białej uzyskując 67 punktów.


Tekst: sierż. pchor. Mikołaj Żochowski

Zdjęcia: mjr Mirosław Halot, sierż. pchor. Mikołaj ŻOCHOWSKI

 

 

Back to top