Cykl wykładów i podróży historycznych, udział w biegu maratońskim, wiosłowanie słynną trierą, posiedzenie Grupy Implementacyjnej UE oraz podpisanie Aktu Założycielskiego Rady Programowej projektu „International Military Leadership Academy” złożyły się na obchody 10. rocznicy Erasmusa Wojskowego w Grecji.

W dniach 08-12 listopada br. delegacja AWL pod przewodnictwem rektora-komendanta gen. bryg. dr. hab. inż. Dariusza SKORUPKI uczestniczyła w obchodach 10. rocznicy Erasmusa Wojskowego w Atenach. Organizatorem przedsięwzięcia były 3 greckie uczelnie wojskowe: Akademia Wojsk Lądowych, Akademia Sił Powietrznych i Akademia Marynarki Wojennej.

W rocznicowych obchodach wzięło udział ponad 100 uczestników reprezentujących prawie 30 uczelni wojskowych, z niemal 20 państw, w tym z USA i Kanady.

Uroczysty jubileusz rozpoczął się oficjalnym otwarciem obchodów w Akademii Wojsk Lądowych, po którym nastąpił cykl wykładów poświęconych historycznym bitwom – pod Maratonem, Termopilami i Salaminą. Uczestnicy spotkania odwiedzili również pole bitwy pod Maratonem, słynny Akropol oraz historyczny krążownik pancerny „Georgios Averof” zbudowany w 1911 r.

W ramach zmagań sportowych część uczestników wzięła udział w godzinnym rejsie  zrekonstruowaną trierą, czyli starożytnym okrętem wojennym wyposażonym w 3 rzędy wioseł i napędzanym siłą mięśni stu pięćdziesięciu wioślarzy. Tym razem załogę okrętu stanowili zaproszeni goście, w tym oficerowie AWL, wsparci przez kadetów greckich.

Drugim przedsięwzięciem sportowym był udział w słynnym biegu maratońskim z Maratonu do Aten, zorganizowanym 11 listopada, czyli dokładnie w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, w którym wzięła udział również reprezentacja naszej uczelni. Start biegaczy w maratonie poprzedzony był udziałem w obchodach rocznicowych organizowanych przez Ambasadę RP w Atenach.

Obchody 10. rocznicy powstania Erasmusa Wojskowego były również doskonałą okazją zaprezentowania przed tak dużym audytorium projektu Partnerstwa Strategicznego „International Military Leadership Academy” (IMLA), realizowanego przez AWL wraz z akademiami wojskowymi z Grecji i Portugalii. W trakcie obchodów rektorzy-komendanci 3 uczelni partnerskich tj. Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki, Akademii Wojskowej z Lizbony i Akademii Wojsk Lądowych z Aten podpisali Akt Założycielski Rady Programowej projektu IMLA. Realizacja projektu międzynarodowego, którego liderem jest AWL ma na celu efektywne wsparcie procesu przygotowywania dowódców w uczelniach wojskowych państw UE.

W trakcie obchodów rocznicowych odbyło się również jubileuszowe 40. Spotkanie Grupy Implementacyjnej, odpowiedzialnej za realizację programu Erasmusa Wojskowego w Unii Europejskiej.

Ostatnim elementem wizyty było uroczyste zakończenie obchodów rocznicowych, które odbyło się tym razem w Akademii Sił Powietrznych w Atenach. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty oraz okolicznościowe medale.

Tekst: ppłk dr Rafał Niedziela

Zdjęcia: AWL, HAA, HAFA.