W środowe przedpołudnie Akademia Wojsk Lądowych otworzyła się dla mieszkańców. Okazją do tego było coroczne święto Uczelni z okazji Dnia Podchorążego.

W ramach obchodów Dnia Podchorążego w Akademii Wojsk Lądowych zorganizowano również dzień otwarty. Goście mogli sprawdzić się w symulatorze pojazdu „JASKIER”, w roli kierowcy KTO Rosomak, czy poznać tajniki strzelania z wykorzystaniem urządzenia szkolno-treningowego do broni strzeleckiej „ŚNIEŻNIK”, oraz korzystania z Laserowego Symulatora Strzelań – powiedziała Małgorzata Tybinka z sekcji promocji AWL. Na placu apelowym uczniowie szkół mundurowych ćwiczyli pod okiem podchorążych elementy musztry, a na hali sportowej goście mogli sprawdzić swoje siły przystępując do egzaminu sprawnościowego dla kandydatów do AWL. Wykładowcy Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu zapoznali również wszystkich chętnych z zasadami jego organizacji i praktycznym przebiegiem. Rodzaje oraz możliwości broni strzeleckiej będącej na wyposażeniu w Akademii zaprezentowano w holu budynku dydaktycznego. Na zakończenie dnia, w Akademickim Centrum Kultury odbyło się przedstawienie patriotyczne przygotowane przez klasy mundurowe z ZSP w Bierutowie.

Dzień otwarty Akademii Wojsk Lądowych to już tradycja. To moment w którym młodzież szkolna, a w tym roku również i najmłodsi w wieku przedszkolnym, mają możliwość bliższego poznania sprzętu wojskowego, posłuchać informacji o trudach, ale również zaletach służby wojskowej, a także samemu sprawdzić się w roli żołnierza. To również moment w którym wśród najmłodszych kształtują się tak potrzebne wartości patriotyczne.

W tym roku mury Akademii Wojsk Lądowych odwiedziło ponad 1100 gości. Część z nich w godzinach popołudniowych będzie uczestniczyła wraz ze społecznością akademicką AWL w obchodach naszego święta na Placu Wolności we Wrocławiu.

Tekst: mjr Marcin Jasnowski

Zdjęcia: st. chor. szt. Marek Kańtoch