W dniach 1-2 grudnia br. podchorążowie z Sekcji Rekonstrukcji Historycznej AWL uczestniczyli w jednej z największych rekonstrukcji w Europie – Bitwie pod Austerlitz – organizowanej przez Central Eurpoean Napoleonic Society (CENS), do której podchorążowie z sekcji należą jako jedyni spośród akademickich stowarzyszeń rekonstrukcyjnych. Zrzesza ona najlepiej wyszkolone i umundurowane europejskie grupy rekonstrukcyjne oraz organizuje największe rekonstrukcje bitew z czasów napoleońskich.

Wydarzenie rozgrywane nieopodal Slavkova u Brna zgromadziło prawie dwa tysiące europejskich rekonstruktorów. Podchorążowie AWL zgrupowani zostali w batalionie księstwa warszawskiego walcząc u boku sił francuskich. Stoczyli bardzo widowiskowe potyczki z austriackimi grenadierami i jegerami, próbując zdobyć przewagę i przejąć artylerię przeciwnika. – Bitwa rozgrywa się bez szczegółowego scenariusza wszystko zależy od dowódców i wyszkolenia żołnierzy. Z każdej bitwy staramy się wyciągać wnioski. Podchorążowie nabywają umiejętności dowodzenia pod presją czasu i przeciwnika – mówi przewodniczący sekcji kpr. pchor. Piotr Kinzel.

***

Bitwa trzech cesarzy z 1805 roku, była jedną z najważniejszych bitew wojen napoleońskich i decydującą bitwą wojny z III koalicją antyfrancuską. Stoczona pomiędzy francuską Wielką Armią a połączonymi armiami: austriacką i rosyjską.

Tekst: AWL

Zdjęcia: AWL