AKADEMIA WOJSK LĄDOWYCH 


W piątek, 1 marca br. w Akademii Wojsk Lądowych odbył się apel oraz zainaugurowano akcję spoKREWnieni Służbą, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Podczas uroczystości na placu apelowym Akademii, płk dr inż. Jacek Narloch, pełniący w tym dniu obowiązki rektora - komendanta AWL przypomniał zebranym tragiczną historię żołnierzy podziemia niepodległościowego, o których pamięć przez lata nie była przywoływana.

– 56 lat temu zginął ostatni z żołnierzy wyklętych, Józef Franczak (ps. Lalek). Zginął w obławie pod Piaskami na Lubelszczyźnie. Od tej śmierci musiały upłynąć dziesięciolecia, aby wolno było o niej opowiedzieć, ale także o innych pomordowanych i poległych. Zaledwie od ośmiu lat 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To w tym dniu, w 1951 r. wykonano wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – powiedział płk dr inż. Jacek Narloch. – Niezłomni, to określenie niesie ciężar znaczeniowy, jakiego dziś nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić (…). Winni im jesteśmy pamięć i cześć. Szczególnie tym bezimiennym, których bardzo powoli wydzieramy ziemi, niegodnie i bez śladów pogrzebanym ofiarom bratobójczego terroru inspirowanego totalitarnym systemem wschodniego sąsiada – dodał.

Podczas uroczystej zbiórki odczytano również list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

– W całej Polsce uroczyście obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy wyklętych. Chylimy czoła przed żołnierzami, którzy nie pogodzili się z komunistyczną rzeczywistością i zdecydowali się na kontynuację walki o suwerenność Ojczyzny. Wspominając ich tragiczne dzieje, pamiętajmy, że byli to ludzie, którzy służbę wojskową traktowali jako wyjątkowe zobowiązanie. Pozostali wierni idei wolnej Ojczyzny i mieli odwagę oraz determinację, by walczyć o tę wolność w warunkach absolutnie najtrudniejszych, wbrew wszystkiemu, do końca – napisał szef MON.

W tragicznych walkach w latach 1944-1963 zginęło ponad 8,5 tys. żołnierzy podziemia, 5 tysięcy skazano na karę śmierci. Ponad 20 tys. poniosło śmierć w obozach i więzieniach. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy. Była to najliczniejsza antykomunistyczna konspiracja zbrojna w skali europejskiej.

W piątek, 1 marca br. w bloku dydaktycznym AWL zainaugurowana został akcja spoKREWnieni Służbą. Jest to ogólnopolska zbiórka krwi z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zeszłoroczna akcja cieszyła się dużą popularnością wśród społeczności akademickiej AWL. Jej tegoroczna odsłona będzie realizowana również 21, 25 oraz 28 marca i już po dzisiejszym dniu widać, że wzbudziła bardzo duże zainteresowanie wśród społeczności AWL.

***

We Wrocławiu, odbyły się garnizonowe uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość odbyła się na Cmentarzu Osobowickim przy Pomniku Ofiar Terroru Komunistycznego, Akademię Wojsk Lądowych reprezentowała delegacja pod przewodnictwem ppłk. Mariusza Sikory. W imieniu społeczności akademickiej AWL, przewodniczący delegacji, złożył przy pomniku wiązankę kwiatów.


Tekst: mjr Marcin Jasnowski

Zdjęcia: st. chor. szt. Marek Kańtoch/kpr. pchor. Kornel Wasilewski

   

 

 

Back to top