W czwartek, 7 marca br., w Akademii Wojsk Lądowych gościliśmy uczestników III. Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji poświęconej „Żołnierzom Wyklętym”. Odbył się również konkurs wiedzy na ich temat.

Jak co roku, konferencja organizowana wspólnie przez Akademię wojsk Lądowych i wrocławski odział IPN, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Szczególnie wśród podchorążych i studentów cywilnych akademii wojskowych. W wystąpieniach konferencyjnych prelegenci skupiali się głównie na przedstawianiu tragicznych życiorysów żołnierzy tzw. drugiej konspiracji oraz działaniach aparatu komunistycznego terroru.

Największe emocje wśród uczestników wzbudził finał konkursu wiedzy, do którego zakwalifikowało się 10 osób. Tegorocznym laureatem został Mateusz Słupiński z Uniwersytetu Szczecińskiego. Kolejne miejsca zajęli st. szer. pchor. Kamil Walaszczyk z Wojskowej Akademii Technicznej oraz st. szer. pchor. Paweł Kaczmarski z Lotniczej Akademii Wojskowej.

Finaliści konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody, które wręczyli: pełniący w tym dniu obowiązki rektora-komendanta AWL, prorektor ds. dydaktycznych – płk dr inż. Jacek Narloch i wicedyrektor wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – dr Katarzyna Pawlak-Weiss.

Tekst: AWL

Zdjęcia: st. chor. szt. Marek Kańtoch