Z okazji 20 rocznicy wstąpienia Polski do NATO w 20 polskich miastach zorganizowano pikniki wojskowe. Wśród nich był również Wrocław.

W sobotę 9 marca br. swoje bramy dla zwiedzających oraz uczestników pikniku wojskowego otworzyło wrocławskie Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych (CSWIiCh).

Od godziny 11.00 goście mogli z bliska obejrzeć sprzęt wojskowy używany na co dzień przez wrocławskie jednostki wojskowe. Przygotowano dla zwiedzających pokazy amatorskiej twórczości artystycznej w wykonaniu dzieci i młodzieży klubów wojskowych oraz występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych. W trakcie imprezy można było spróbować żołnierskiej grochówki, a dzięki 4 Wojskowemu Szpitalowi Klinicznemu z Polikliniką wykonać bezpłatne badania morfologiczne krwi.

Dużym zainteresowaniem podczas pikniku cieszyły się pokazy przygotowane przez podchorążych i pracowników Akademii Wojsk Lądowych. Swoje umiejętności zaprezentowały: Sekcja Walki w Bliskim Kontakcie oraz Sekcja Działań Nieregularnych. Goście mogli zapoznać się z Laserowym Symulatorem Strzelań (LSS) wykorzystywanym w szkoleniu podchorążych. Na temat szkolenia wysokogórskiego oraz używanego sprzętu można było porozmawiać z członkami Sekcji Działań Wysokogórskich.

Ważnym punktem pikniku było podniesienie o godzinie 13.00, jednocześnie we wszystkich 20 miastach, flagi państwowej oraz odegranie hymnów RP oraz NATO.

Tekst: mjr Marcin Jasnowski

Zdjęcia: st. chor. szt. Marek Kańtoch