AKADEMIA WOJSK LĄDOWYCH 


Rektor-Komendant AWL oraz podchorążowie uczestniczyli w pikniku wojskowym z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO zorganizowanym w Mińsku Mazowieckim. Żołnierzy odwiedził szef MON Mariusz Błaszczak.

W sobotę, 9 marca br. o godz. 11.00 na terenie 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego rozpoczął się piknik wojskowy pod hasłem "20 Lat Polski w NATO". Stanowi on część oficjalnych obchodów organizowanych z okazji wstąpienia Polski do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Część oficjalną obchodów rozpoczęło przemówienie ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, który w swoim wystąpieniu wspomniał o działaniach Polski na rzecz globalnego i regionalnego bezpieczeństwa oraz pozycji naszego kraju w strukturach Sojuszu. W spotkaniu z ministrem uczestniczył rektor-komendant AWL, gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka, który następnie odwiedził podchorążych Akademii uczestniczących w pikniku wojskowym.

O godz. 13.00 nastąpiło oficjalne podniesienie Flagi RP oraz NATO z równoczesnym odegraniem hymnu Polski i NATO. Na zakończenie odbyło się krótkie spotkanie żołnierzy z ministrem obrony narodowej.

W drugiej części pikniku wojskowego, dla przybyłych gości, w ramach tzw. otwartych koszar, przygotowano liczne atrakcje w tym m.in.: pokazy samoobrony i odparcia ataku na konwój, prezentacje sprzętu oraz wyposażenia. Można było również porozmawiać z żołnierzami z Polski oraz przedstawicielami sił zbrojnych członków Paktu Północnoatlantyckiego.

W przedsięwzięciu uczestniczyli podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych, którzy spotkali się miedzy innymi z Szefem Sztabu Generalnego - generałem broni Rajmundem Andrzejczakiem. Generał podziękował żołnierzom za oddanie wobec kraju oraz życzył pomyślności w nauce oraz dalszej zawodowej służbie wojskowej.

***

W niedzielę 10 marca br., kadra Instytutu Dowodzenia Akademii Wojsk Lądowych wsparła ćwiczenie wojskowe oraz pokaz przeprowadzone w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej przy okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO.

Prezentacja wyszkolenia żołnierzy została przeprowadzona przy użyciu Laserowego Symulatora Strzelań – LSS będącego na wyposażeniu Zakładu Symulacji Taktycznych AWL. Podczas prezentacji wykorzystano takie elementy systemu LSS jak: system personalny żołnierza, nadajniki na broń małokalibrową, system oprzyrządowania pojazdów, symulatory balistyczne tzw. TWO WAY, system zarządzający EXCON.


Tekst: AWL

Zdjęcia: kpr. pchor. Kornel Wasilewski/1WBP

 

Back to top