AKADEMIA WOJSK LĄDOWYCH 


12 marca br. w Akademii Wojsk Lądowych odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO.

Uroczystość rozpoczęło zgodnie z ceremoniałem wojskowym, oficjalne wciągniecie flagi państwowej na maszt. Następnie, Prorektor ds. Dydaktycznych płk dr inż. Jacek Narloch przypomniał zebranym, jak ważny i szczególny jest ten dzień dla Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej.

– Uzyskanie przez Polskę członkostwa w NATO to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. Umocniło to rangę Polski na arenie międzynarodowej. W dn. 12 marca 1999 roku zostaliśmy formalnie członkiem Paktu Północnoatlantyckiego, co rozpoczęło nowy rozdział w historii tego sojuszu. Wstąpienie do NATO znacząco wpłynęło na bezpieczeństwo i obronność Polski. Jednak trzeba zaznaczyć, że sojusz to nie tylko prestiż, ale również liczne obowiązki i wyzwania. Należy do nich zaliczyć ciągłą modernizację Sił Zbrojnych RP oraz udział w licznych operacjach międzynarodowych, takich jak misje poza granicami kraju. Nasza Akademia stanowi istotny element, wpływający na szkolenie kadry dowódczej. Korzystając z okazji, chciałbym pogratulować wszystkim odznaczonym w tym szczególnym dla nas dniu.

Uroczysta zbiórka była okazją do wręczenia medali. Oficerowie i podoficerowie z AWL zostali odznaczeni medalami za zasługi dla obronności kraju oraz za długoletnią służbę. Odznaczenia wręczył Prorektor ds. Dydaktycznych płk dr inż. Jacek Narloch.

Zbiórkę zakończyła defilada pododdziałów.


Tekst: por. Michał LIBEREK

Zdjęcia: st. kpr. pchor. Kornel WASILEWSKI

 

Back to top