Zapoznanie z ofertą dydaktyczno-szkoleniową Akademii Wojsk Lądowych oraz wykład gościnny, to główne założenia wizyty przedstawicieli NATO Force Integration Unit (NFIU) z Bydgoszczy.

Z jednodniową wizytą w Akademii Wojsk Lądowych gościł personel bydgoskiej jednostki przeznaczonej m.in. do wsparcia przyjmowania sił natychmiastowego reagowania Sojuszu na terytorium kraju.

W swojej działalności jednostka odpowiada za koordynowanie ćwiczeń oraz wsparcie wspólnego planowania obronnego. W wypadku podjęcia decyzji o rozmieszczeniu sił natychmiastowego reagowania na terytorium naszego kraju, jednostka NFIU będzie podejmować działania w celu ułatwienia przyjęcia jednostek wzmocnienia.

Wizyta w Akademii przedstawicieli jedynej takiej jednostki w Polsce i jednej z kilku w Europie odpowiadającej ze przepływ informacji między Polską a NATO to również okazja do dyskusji na temat bezpieczeństwa w regionie i planów wzmocnienia bezpieczeństwa w ramach Paktu Północnoatlantyckiego.

Przedstawiciele NFIU przy okazji wizyty zapoznani zostali z potencjałem dydaktycznym Akademii Wojsk Lądowych i ofertą dydaktyczną skierowaną do partnerów krajowych i zagranicznych.

Gościom przedstawiono informację na temat podstawowych zadań Akademii. Odwiedzili również Salę Tradycji i bazę dydaktyczno-szkoleniową. Przy pomniku patrona Akademii złożyli kwiaty. Wizytę zakończył wykład gościnny dla podchorążych i słuchaczy kursów w AWL.

Tekst: mjr Marcin Jasnowski

Zdjęcia: kpr. pchor. Kornel Wasilewski