To już druga wizyta dr. Jacka Bartosiaka w murach AWL. Okazją do spotkania było wydanie nowej książki „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”.

W środowy wieczór Akademickie Centrum Kultury pękało w szwach. Powód był nie byle jaki. Do Akademii Wojsk Lądowych, na zaproszenie Sekcji Przywództwa (oryg. Leadership Section) działającej przy Wydziale Zarządzania, z wykładem pt. „Polski teatr wojny” przybył dr Jacek Bartosiak – polski prawnik, adwokat, ekspert do spraw geopolityki i strategii, były dyrektor Programu Gier Wojennych i Symulacji w Fundacji Pułaskiego oraz Senior Fellow w Potomac Foundation w Waszyngtonie.

Podczas swojego wystąpienia prelegent poruszył zagadnienia związane ze strategią obronną Polski w oparciu o dostępny teren. Przedstawił informację na temat znaczenia pojazdów gąsienicowych w działaniach militarnych w regionie, a w szczególności czołgów. Podczas wykładu zobrazowano również największe zagrożenia dla Polski.

Na zakończenie wykładu otwarto panel dyskusyjny, podczas którego wszyscy zainteresowani mogli zadawać pytania prelegentowi. Wciąż przewijającym się tematem przewodnim w dyskusji były zagadnienia związane z potencjałem bojowym Wojska Polskiego, możliwym wybuchem konfliktu nuklearnego i znaczeniem dla Federacji Rosyjskiej obwodu kaliningradzkiego.

W spotkaniu z dr. Jackiem Bartosiakiem uczestniczyło prawie 400 osób. Byli to podchorążowie, studenci oraz wykładowcy Akademii Wojsk Lądowych. Wśród słuchaczy znajdowali się również przedstawiciele społeczności akademickiej wrocławskich uczelni, dla których temat bezpieczeństwa w regionie stanowi ważny element pracy naukowej.

Tekst: mjr Marcin Jasnowski

Zdjęcia: kpr. pchor. Kornel Wasilewski