W CSWLąd Poznań inspektor wojsk lądowych gen. brygady Wojciech Grabowski dokonał uroczystego zakończenia zawodów pododdziałów wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz aeromobilnych i zmotoryzowany. Wśród zwycięzców ponownie pluton aeromobilny z Akademii Wojsk Lądowych.

W  celu oceny zdolności bojowej oraz wyłonienia najlepszego plutonu w wojskach pancernych, zmechanizowanych oraz aeromobilnych i zmotoryzowanych w dniach od 4 do 14 marca 2019 r. na terenie obiektów szkoleniowych CSWLąd w Poznaniu przeprowadzono  „Zawody pododdziałów wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz aeromobilnych i zmotoryzowanych o wyłonienie najlepszego plutonu w szkoleniu bojowym”.

Wśród konkurencji rozgrywanych podczas zawodów znalazły się: sprawdzian (test) ze szkolenia bojowego, marsz na orientację, tor przeszkód, pętla taktyczna obejmująca m.in.: zajmowanie punktu oporu, nawiązanie łączności i ewakuacja uszkodzonego pojazdu z drogi marszu, działanie w rejonie zrzutowiska, wykonywanie zadań inżynieryjno – saperskich, obrona punktu amunicyjnego, pokonywanie niebezpiecznego odcinka terenu. Bardzo widowiskowymi konkurencjami były również: bieg patrolowy ze strzelaniem, strzelanie z wozów bojowych w dzień i w nocy, strzelanie w dzień i w nocy z km i rgppanc. dla obsług plutonów aeromobilnych, zajęcie rejonu zbiórki po desantowaniu, które również wykonywały plutony aeromobilne oraz kierowanie ogniem plutonu w obronie w dzień.

Zawody zakończyły się uroczystą zbiórką w dniu 14 marca br. na terenie CSWLąd Poznań, podczas której inspektor wojsk lądowych gen. bryg. Wojciech Grabowski oraz pełniący obowiązki komendanta CSWLąd ppłk Jarosław Muszyński wręczyli puchary oraz medale dla najlepszych plutonów. Drugi rok z rzędu bezapelacyjnie najlepsi w rywalizacji plutonów aeromobilnych okazali się reprezentanci Akademii Wojsk Lądowych, którzy w pokonanym boju zostawili zawodowców z 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

W swoim wystąpieniu gen. bryg. Wojciech Grabowski zaznaczył, że żołnierze biorący udział w zawodach swoją postawą i zaangażowaniem udowodnili przynależność do ścisłej elity pododdziałów Wojsk Lądowych.

Wyniki rywalizacji

w klasyfikacji plutonów aeromobilnych:

1 miejsce plaero z Akademii Wojsk Lądowych – 28 pkt.

2 miejsce plaero z 7 batalionu kawalerii powietrznej Tomaszów Mazowiecki (25 Brygada Kawalerii Powietrznej) – 26 pkt.

3 miejsce plaero z 16 batalionu powietrznodesantowego Kraków (6 Brygada Powietrznodesantowa) – 12 pkt.

w klasyfikacji plutonów czołgów:

1 miejsce plcz z 1 batalionu czołgów Żurawica (21 Brygada Strzelców Podhalańskich) – 22 pkt.

2 miejsce plcz z 1 batalionu czołgów Świętoszów (10 Brygada Kawalerii Pancernej) – 19 pkt.

3 miejsce plcz z batalionu czołgów Giżycko (15 Brygada Zmechanizowana) – 15 pkt.

w klasyfikacji plutonów zmechanizowanych:

1 miejsce plz z 16 batalionu zmechanizowanego Morąg (20 Brygada Zmechanizowana) – 36 pkt.

2 miejsce plz z 1 batalionu zmechanizowanego Złocieniec (2 Brygada Zmechanizowana) – 33 pkt.

3 miejsce plz z 22 batalionu piechoty górskiej Kłodzko (21 Brygada Strzelców Podhalańskich) – 28 pkt.

4 miejsce plz z Akademii Wojsk Lądowych – 20 pkt.

5 miejsce plz z 10 Brygady Kawalerii Pancernej Świętoszów – 11 pkt.

w klasyfikacji plutonów zmotoryzowanych:

1 miejsce plzmot z 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej Szczecin (12 Brygada Zmechanizowana) – 24 pkt.

2 miejsce plzmot z 2 batalionu piechoty zmotoryzowanej Międzyrzecz (17 Brygada Zmechanizowana) – 8 pkt.

Tekst: AWL

Zdjęcia: st. szer. Michał Chudziński/Jacek Mizgała