Pełniący obowiązki rektora-komendanta AWL płk dr inż. Jacek Narloch uczestniczył w spotkaniu z władzami IBM Polska. Ministerstwo Obrony Narodowej reprezentował zastępca dyrektora Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, Adam Piotrowski.

We wtorek, we wrocławskim oddziale IBM Polska odbyło się spotkanie zorganizowane przy okazji dnia otwartego Cyber Security, w którym uczestniczyła delegacja Akademii Wojsk Lądowych pod przewodnictwem płk. dr. inż. Jacka Narlocha.

Uczestnicy spotkania dyskutowali na temat trendów występujących w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz działań hakerów wykradających poufne dane firm oraz obywateli, wykorzystując do tego coraz nowocześniejsze technologie.

Przedstawiciele IBM Polska przedstawili informację o europejskim centrum X-Force Command Centre, działającym we Wrocławiu, którego głównym zadaniem jest wspieranie klientów w bezawaryjnym odpowiadaniu na incydenty cyberbezpieczeństwa. Związane jest to ze wzrostem skali jak i stopnia skomplikowania ataków sieciowych przeprowadzanych na całym świecie.

Podczas spotkania zaprezentowano również gościom metodologię Narodowego Instytutu Standaryzacji i Technologii (ang. NIST – National Institute of Standards and Technology) oraz zasady zarządzania zagrożeniami XFTM w zakresie cyklu życia incydentu począwszy od testów proaktywnych, poprzez wykrywanie, do działania po incydencie.

Tekst: mjr Marcin Jasnowski

Zdjęcia: st. chor. szt. Marek Kańtoch