W ramach cyklu „Ocalamy” dokonano uroczystego oznakowania grobu oficera – pilota na wrocławskim cmentarzu. Dyskutowano również w AWL podczas popularnonaukowej sesji plenarnej o lotnikach w służbie Rzeczypospolitej.

Punktualnie o godzinie 9.00, 14 maja br., na cmentarzu św. Rodziny, przy ulicy Smętnej odbyła się uroczystość oznakowania grobu płk. pil. Bolesława Orlińskiego w ramach projektu „Ocalamy”. Akademię Wojsk Lądowych reprezentował prorektor ds. wojskowych płk dr Marek Pytel wraz z towarzyszącą mu delegacją.

Inicjatywa, która realizowana jest przez wojewodę dolnośląskiego Pawła Hreniaka oraz dyrektora oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu dr. Andrzeja Drogonia, wspierana przez oficerów z Wydziału Zarządzania AWL, ma na celu uhonorowanie polskich lotników pochowanych na wrocławskich cmentarzach. Oprócz płk. pil. Bolesława Orlińskiego, na Dolnym Śląsku projektem objęci są także mjr. pil. Mieczysław Sühs, płk. pil. Roman Kłoczkowski oraz kpt. pil. Stanisław Pietruski.

Inicjatorami upamiętniania miejsc lotniczej pamięci są członkowie „Niebieskiej Eskadry”, o której więcej można przeczytać na stronie internetowej niebieskaeskadra.pl.

Po uroczystościach na cmentarzu św. Rodziny, uczestnicy konferencji przenieśli się do Akademii Wojsk Lądowych, gdzie w auli imienia Józefa Piłsudskiego uczestniczyli w sesji popularnonaukowej „Lotnicy w służbie Rzeczypospolitej”. Wszystkich obecnych przywitał pełniący obowiązki rektora-komendanta AWL płk dr inż. Jacek Narloch, który podkreślił w swoim wystąpieniu istotę upamiętniania bohaterów w aspekcie kształtowania sylwetki oficera Rzeczypospolitej.

Podczas konferencji wręczono dyplomy uznania rodzinom lotników. Zgromadzonym gościom wyświetlono film „Dwa skrzydła” Ryszarda Kopera, poświęcony płk. Bolesławowi Orlińskiemu, a o jego przedwojennych dokonaniach i powojennych losach opowiedział Stanisław Błasiak. Wnuczka kpt. pil. Stanisława Pietruskiego, Oktawia Pietruska – Szarska, przedstawiła biografię pilota. O losach i życiu płk. pil. Romana Kłoczkowskiego opowiedział przewodniczący Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej „Brzozów” Wojciech Jeute, natomiast Bartłomiej Błaszkowski wspominał karierę lotniczą mjr. pil.  Mieczysława Sühsa.

Chcesz wiedzieć więcej o projekcie? Wejdź na stronę:

Tekst: AWL

Zdjęcia: st. chor. szt. Marek Kańtoch