W dniu 21 marca br. Akademię Wojsk Lądowych odwiedził płk prof. Liam Collins - Dyrektor Instytutu Nowoczesnej Wojny, Akademii Wojskowej w West Point (USMA).

Amerykańskiego gościa przyjął Rektor-Komendant AWL, gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka. W trakcie spotkania poruszono liczne aspekty rozwijającej się prężnie dwustronnej współpracy pomiędzy naszymi akademiami.

Głównym celem zorganizowanej przez Wydział Zarządzania wizyty było wygłoszenie wykładów dla podchorążych i słuchaczy kursów. Pierwszą część wystąpienia, gość poświęcił wojnie hybrydowej na terenie wschodniej Ukrainy, zwracając uwagę na liczne aspekty potwierdzające zasadność używania takiego sformułowania wobec ukraińskiego konfliktu. W drugiej części płk Collins odniósł się do żywotnej roli przywództwa jako wiodącej innowacji w czasie konfliktu zbrojnego. Temat dla nas niezwykle istotny, gdyż przywództwo stanowi jeden z filarów rozwoju Akademii Wojsk Lądowych w drodze do najlepszej Akademii Wojsk Lądowych w Europie.
***
Płk Liam Collins jest oficerem sił specjalnych z ogromnym doświadczeniem w zakresie działań niekonwencjonalnych, w tym w zwalczaniu terroryzmu. Wielokrotnie odznaczony medalami za wybitne dokonania w służbie. Służył jako oficer wojsk specjalnych w Kosowie, Bośni, Afganistanie, Iraku, a także uczestniczył w operacjach specjalnych w Ameryce Południowej i Afryce. Obecnie swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z kadetami amerykańskimi w Akademii Wojskowej w West Point (USMA), gdzie zajmuje stanowisko dyrektora Instytutu Nowoczesnej Wojny. Płk Liam Collins jest również profesorem akademickim na Wydziale Szkolenia Wojskowego.

Tekst: kpt. Marcin Jasnowski

Zdjęcia: st. chor. szt. Marek Kańtoch